Кошик
30 відгуків
Надійний продавець Prom.ua
Через зміну курсу валют ціни на імпортні товари уточнюйте

Зараз компанія не може швидко обробляти замовлення та повідомлення, оскільки за її графіком роботи сьогодні вихідний. Ваша заявка буде оброблена в найближчий робочий день.

З нами будувати просто!
+38(067) 808-22-15
+380678082215
+380506694767

Що краще для утеплення даху - кам'яна чи скловата? 28 листопада 2017

Що краще для утеплення даху - кам'яна чи скловата?

28 листопада 2017

  З настанням холодної пори року, більшість будівельних робіт переміщається з вулиці в середину будинку. В тому числі, роботи по утепленню будинків мігрують з фасадних риштувань на підпокрівельні простори. Морозна частина року - це сезон утеплення дахів, мансарди, стропильної системи, перекриття та ізоляції інших внутрішніх конструкцій. В цей час і виникає головне питання: який утеплювач підходить для цих робіт найкраще? Одні говорять: краще скловата. Інші заперечують: ні в якому разі - тільки мінвата. Є ще дуже малочисельні прихильники таких екзотичних утеплювачів як целюлоза, вата з волокон коноплі або стружки дерев, перліт, сіно та солома та ін. Про них ми в цій статті згадувати більше не будемо, оскільки кожен з них має якийсь суттєвий недолік,  і головне, використовується надзвичайно рідко. Сьогодні ми розглянемо матеріали, які використовуються для описаних вище конструкціях, в переважній більшості випадків – а Ви самі зробите висновок, що ефективніше скловолокно чи базальтова вата.

 Перше за все, хочеться внести ясність для тих хто розділяє поняття скловата та мінеральна вата. Це одне і теж, оскільки одне друге не виключає, так само як яблука і фрукти. Мінеральна вата – це загальна назва всіх волокнистих продуктів сировиною  для виготовлення яких є матеріали  мінерального походження. Найбільш популярними є скловата і кам’яна вата. Скловата виготовляється з кварцового піску, з тої самої сировини, що і скло, бутилки, банки, тому і дістало назву скловолокно, скловата, glasswool  (не путати з радянською скловатою якою обмотували трубопроводи, це була шлаковата виготовлена зі шлаків доменних печей з принципово іншою товщиною волокна і характеристиками).  Кам ‘яна вата виготовляється з гірських порід базальту (на ринок нашої країни прийшла першою і їхні маркетологи швидко закріпили у свідомості споживачів, що їхня продукція мінеральна вата, а скловата  - це то що кусається, ранить шкіру, викликає подразнення і т.ін.) І, власне, головні відмінності цих двох утеплювачів зумовлені різними мінералами з яких вони виготовляються.

 Мінеральна вата на основі скловолокна (найпопулярніші ТМ Isover, Ursa, Knauf Insulation,  Неман). Як було вище зазначено сировиною для виготовлення цього утеплювача використовується, в переважній більшості, кварцовий пісок та, в незначній кількості, домішки битого скла та інших мінералів. Головними особливостями виробництва скловати є  те, що пісок можна легко просіяти та відібрати ідеальну сировину для виробництва , температура плавлення піску відносно невелика (близько 600 градусів Цельсія) і волокна отримують тонкі, довгі та еластичні. Це дає можливість дуже добре переплітати волокна, виготовляючи рулони та плити утеплювача з ефективними показниками теплоізоляції. При цьому немає потреби виготовляти продукцію високої щільності, особливо для конструкцій де утеплювач не несе ніякого навантаження крім власної ваги(скатний дах, каркаси, перекриття, перегородки, вентильований фасад та ін.) Ці конструкції і є там де в своїй переважній більшості використовується скловата. Варто також зазначити, що в останні роки, за рахунок постійного розвитку технологій, мінеральна вата з штапельного волокна все частіше використовується і в конструкціях де утеплювач несе навантаження (плоска покрівля, штукатурний фасад, стяжки).

  Ще однією важливою особливістю скловати є пружні і довгі волокна, що дає можливість стискати утеплювач при транспортуванні до 5 разів, що в свою чергу дає колосальну економію при транспортуванні і зберіганні.

  Базальтова кам’яна вата (найпопулярніші виробники ТМ Rockwool, ТехноНіколь, Белтеп, Termolife, Izovat, Parock) Що стосується виробництва кам’яної вати – то тут головною сировиною для виробництва є гірські породи базальту з незначними домішками інших мінералів. Деякі виробники розказують, що в них базальт чистіший, а он у тих з домішками шлаку. Але ці твердження не мають нічого важливого для споживача, бо не впливають на кінцеві характеристики  утеплювача, а є лише способом маркетингової служби виробника в кар’єрі якого чистіший базальт і за рахунок того вища температура плавлення породи і більша собівартість виробництва якось оправдати таку високу ціну кінцевого продукту.  Але справедливим твердженням буде, те що гірські породи базальту які добувають в кар’єрах важко проконтролювати на предмет небажаних сторонніх домішок (його так легко як пісок не просієш). Що в свою чергу виливається небажаними не базальтовими включеннями в плитах утеплювача. Так званий «корольок» (виглядає як пропалений фрагмент в плиті  в діаметрі від 2 до 20см) Це особливо небезпечно для утеплення штукатурного фасаду на якому цей дефект може проявитись ржавими плямами з якими боротись неможливо (тільки вирізати фрагмент).

 Температура плавлення сировини більше 1000 градусів Цельсія, а вдеяких випадках доходить до 1500 градусів.  Кам’яні волокна короткі, товсті, крихкі та ламкі, тому продукція з них має високу щільність, відповідно значно ефективніша в конструкціях в яких утеплювач несе навантаження (штукатурний фасад, плоска покрівля, стяжки). Для м’якої вати для утеплення ненавантажених конструкцій найефективнішим є коли волокна розміщенні максимально хаотично. У випадку кам’яної вати – це утеплювач в плитах. Але бажання зекономити на транспортуванні і в цих виробників присутнє. Для цього вони утеплювач скручують в рулони, а щоб мінеральна вата не ламалась (при умові хаотичного розміщення волокон), розміщують волокна більш паралельно, що значно погіршує коефіцієнт теплоізоляції, пружність та здатність відновлювати задекларовану товщину при довготривалому зберіганні. Тому при виборі рулонної кам’яної вати будьте готові, що отримаєте продукт економ класу. 

Оскільки щільність кам’яної вати висока, то виробники дуже часто апелюють до щільності продукції, хоча це немає важливого значення, особливо для конструкцій де утеплювач не несе ніякого навантаження. Це приблизно так як, що краще дуб чи сосна? Тут треба уточнити в залежності для чого. Так, дуб щільніший і міцніший – відповідно дорожчий і ефективніший буде для використання під навантаженням. Хвойні породи більш пористі і для теплоізоляції підходять краще.  Більше того, тенденція іноземних виробників базальтової вати рухаються в сторону показників (коефіцієнт теплоізоляції, пружність, міцність на стиск, міцність на розрив, коефіцієнт поглинання шуму та ін.), а щільність на їхніх сайтах вже не так легко знайти. Щільність є тільки в технічній документації для професійних проектантів, щоб розрахувати навантаження на несучі конструкції будівлі.

 Що стосується екологічності. Часто чути твердження, що мінеральна вата містить шкідливі клеї та отруйні речовини. Так, при виробництві мінеральної вати (і скловати, і базальтової) в якості клею використовують фенол формальдегідні смоли. Проте, при виробництві волокна вати збризкуються клеєм та після цього конвеєр відправляє утеплювач  в полімеризаційні печі де смола під високою температурою кристалізується і в такому стані жодної небезпеки не несе. Випари фенолів з мінеральної вати є в сотні раз нижчими ніж випари в будь-яких меблях. Тому стверджувати, що у мінвати є шкідливі речовини це приблизно те саме, що стверджувати, що не можна читати газети бо у поліграфічній фарбі є отруйні речовини. Крім того деякі виробники скловати використовують в якості клею абсолютно екологічний силікон  - ця вата має характерний білосніжний колір. Вміст клею у мінеральній ваті не залежно від того чи це скловата чи камяна вата – до 5% від маси продукції.

 Підсумовуючи відмінність в сировині і методах виготовлення скловати та кам’яної вати, можна точно сказати, що для утеплення конструкцій де утеплювач не несе ніякого навантаження (скатна покрівля, перекриття, вентильований фасад, каркаси) при однакових експлуатаційних характеристиках скловата буде суттєво дешевша (практично удвічі) за рахунок нижчої собівартості виготовлення – удвічі менша температура плавлення та кількість сировини для виготовлення 1м.кв. продукції та суттєва економія при транспортуванні за рахунок компресії. В конструкціях в яких на утеплювач здійснюється навантаження (штукатурний фасад, плоска покрівля, підлога) ефективніша буде кам’яна базальтова вата.

 Ще одним дуже важливим моментом є строге дотримання технології при утепленні будь-якої конструкції будівлі. Бо можна, наприклад при утеплення скатного даху, купити мінеральну вату з найкращими експлуатаційними характеристиками, але використати замалу товщину, не забезпечити пароізоляцію та вентиляцію утеплювача, не щільно змонтувати в каркасі залишивши щілини, а відповідно мостики холоду, використати не гідрофобізовану вату чим звести нанівець потрачені кошти на якісний утеплювач,  а монтажник який допустив грубі порушення технології  буде авторитетно говорити, шо він майстер від Бога, він в Москві Пугачовій дачу будував і всім митникам хати в Мостиськах , то утеплювач г**но, я Вам то  сірйозно говору.  Але це вже зовсім інша історія…

 Якщо у Вас виникли запитання по цій статті, або  взагалі про утеплення  -  спеціалісти компанії Мегабуд-плюс з радістю Вам допоможуть. А якщо виникла потреба купити якісну мінеральну вату у Львові та області ці самі спеціалісти запропонують Вам найкращу ціну плюс доставку та грамотний підбір утеплювача та супутніх матеріалів.

 Телефонуйте (096)903-33-36 та заходьте м.Львів вул.Городоцька, 302а (біля Епіцентру) – завжди Вам раді!!!

 

Грушко Костянтин  29 лис. 17 р.